Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi) - Kolan Tüp Bebek Merkezi

Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi)

AĞRISIZ DOĞUM (EPİDURAL ANESTEZİ)

Günümüz anne adayları artık çok şanslı!

Çünkü artık Epidural anestezi veya halk arasında ağrısız doğum olarak bilinen yöntem var. Hem normal doğum hem de sezaryen ameliyatları sırasında çok yaygın ve güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır.

EPİDURAL ANESTEZİ NEDİR?

Epidural anestezi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran bölgesel yada lokal bir anestezi çeşididir.

Yöntem, bir anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Doğum ağrısını kontrol altına almanın en etkili yöntemi olmakla birlikte sadece bu amaçla kullanılmaz.

Sezaryen gibi bel seviyesi altında yapılan pek çok ana cerrahi girişim epidural anestezi altında yapılabilir.

Uygulamadaki prensip, omuriliği çevreleyen ve “dura” adı verilen zarın etrafına lokal anestezik madde verilerek ağrı uyarılarının beyine ulaşmasının engellenmesi sonucunda ağrı hissinin ortadan kalkmasıdır.

EPİDURAL ANESTEZİNİN UYGULANMASINDAKİ RİSKLER NELERDİR?

 • Epidural anestezide risk sanılan aksine deneyimli anestezi uzmanları tarafından uygulandığında son derece azdır. Nadirde olsa görülebilen en sık yan etki, annede ani tansiyon düşmesidir. Bu problemi önlemek için işlem öncesinde anneye belirli miktarda serum verilir. Ayrıca baş ağrısı iğne yapılan yerde ağrı ve allerji gibi yan etkiler nadiren görülebilirse de tedavisi mümkündür.
 • Epidural anestezi hem normal doğum hem de Sezeryanın son derece konforlu geçmesini sağlayan ve 25 yıldır modern tıpta yeri olan bir yaklaşımdır.

EPİDURAL ANESTEZİ (AĞRISIZ DOĞUM) KİMLERE UYGULANMAZ?

 • Kanama bozukluğu olanlarda Antikoagulen (pıhtılaşma önleyici) tedavi olanlarda
 • Uygulama bölgesinde enfeksiyon, yanık varlığında
 • Bel fıtığı problemi olanlarda
 • Anne adayının uygulamayı reddetmesi durumlarında epidural anestezi uygulanmaz.

EPİDURAL ANESTEZİ BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

 • Kesinlikle hayır. Anne adayı daha rahat ettiği ve daha rahat nefes verdiği için bebeğin daha çok oksijen alması sağlanır. Böylece yararı bile olabilir.

EPİDURAL ANESTEZİ NASIL UYGULANILIR?

 • Normal doğumda rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra yada rahim açıklığı 4 cm’ye ulaştığında epidural anestezi yapılabilir.
 • Anne adayı yan yatar ya da oturur pozisyondayken katater (ince boru), bel bölgesindeki omurların arasına itilerek dura zarı çevresindeki epidural aralığa yerleştirilir. Bu katater yardımıyla epidural aralığa ilaç verilerek istenildiği kadar ağrı duyusu ortadan kaldırılır.

EPİDURAL ANESTEZİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Doğum sancılarının giderilmesinde en etkili yoldur. Genel anesteziye göre riski daha azdır.
 • Annenin bilinci açık olduğu için sezaryen sırasında doğuma katılabilir, hatta ameliyat devam ederken bebeğini kucağına alabilir.
 • Uygun zamanda uygulanırsa normal doğumun ilerlemesini hızlandırır.

Kolan

Daha fazla bilgi istiyorum.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter

Son Yazılar

Doğum Kontrol Hapları

ORAL KONTRASEPTİFLER (DOĞUM KONTROL HAPLARI) Doğum kontrol hapları birçok ülkede son 20 yıl içinde en yaygın korunma yöntemi haline gelmiştir. Günümüzde gelişmiş ülkelerde yaklaşık 24

DEVAMINI GÖR »

Anne Sütü Yetersizliği

ANNE SÜTÜ YETERSİZLİĞİ Kimi zaman anne bebeğin ihtiyacını karşılayacak miktarda süt üretemez. Bu da bebeğin yeterince beslenememesine yol açar. Yeterince beslenmeyen bebekte gelişim sorunları görülmeye

DEVAMINI GÖR »

Bir sorum var