Hamilelikte yorgunlukla başa çıkmanın 6 yolu

14

Hamilelikte yorgunlukla nasıl başa çıkılır? 

Yorgunluk  hissi özellikle gebeliğin başlangıcında yaygındır ve gebeliğin son aylarında da geri döner. Bazı kadınlar tüm gebelik boyunca bu hissi taşıyabilir.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanlarımız, hamilelikte yorgunluğun nedenleri ve başa çıkmanın yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

“Çoğu kadın gebeliğin erken dönemlerinde devamlı yorgun hisseder. Adeta kilolarca ağırlık vardır üstünde. Daha önce “gece kuşu” olanlar bile, akşam saat 20:00’yi görecek kadar uyanık kalmakta zorlanırlar.

Aslında  erken gebelik dönemindeki yorgunluğun sebebini kimse tam olarak bilmemekle beraber olası sebeplerinden biri hormonlardaki büyük değişim; özellikle progesteron hormonundaki dramatik artış. Aynı zamanda çok sık tuvalet ihtiyacının oluşması uyku kalitesini bozarak bu yorgunluk hissinin  artmasına katkıda bulunur.

Bulantı ve kusma da kesinlikle enerjiyi tüketir. Beraberinde üzüntü, umutsuzluk hissi ve depresyon da yorgunluk ve uyku kalitesindeki bozulmanın sebeplerinden biridir.

Muhtemelen hormonal değişikliklerin yol açtığı bu sebeplerin yanında, gebelerde hiç de azımsanmayacak sıklıkta rastlanan demir eksikliği anemisini de unutmamak gerekir.

BU DURUM NE KADAR SÜRER?

Kişiden kişiye değişmekle beraber, bu semptomlar gebeliğin ikinci üç ayında geçer ve yaklaşık yedinci aya kadar kendinizi yine enerjik hissedersiniz.

Bu aydan sonra ise gittikçe artan ağırlık hissi, sırt ağrısı, mide yanması ve bacaklara giren krampların  etkisiyle uyku kalitesi bozulur ve yorgunluk hissi ve bitkinlik durumu geri döner.Bu arada bebek hareketlerinin tetiklediği idrar hissini de unutmamak gerekir.

NASIL BAŞA ÇIKALIM?

Vücudunuzun verdiği sinyalleri önemseyin: Buna yatağa her zamankinden daha erken gitmekle başlayabilirsiniz. Gün içinde şekerleme yapmayı alışkanlık haline getirin. Eğer çalıştığınız yerde ayrı bir odanız varsa kapıyı kapatıp başınızı koyun.

Günlük programınızı ayarlamaya çalışın: Gereksiz sosyal toplantıları ve ev işlerini azaltın. Eğer ev dışında çalışıyorsanız  planlarınızı biraz işten erken çıkmak üzere yapın. Hafta arası bir gün izin alın ve annenizin evine gidip dinlenin. Böylece gereksiz telefonlardan ve varsa diğer çocuğunuzun taleplerinden kurtulmuş olursunuz.

Doğru beslenin: Gebelik günde 300 kalori gerektirir. Bunu patates cipsleri ve şekerli barlarla doldurmayın. Meyve sebze, tam tahıllı ekmek ve yağsız sütten oluşan sağlıklı bir beslenme sizi enerjik yapacaktır. Ara öğünlerde meyve veya yoğurt tüketin.

Yerterli sıvı alın: Kafeini kesip bol miktarda su için. Gece tuvalet ihtiyacını artırmamak için sıvı alımını yatmadan birkaç saat önce kesmek gerekebilir.

Hergün düzenli egzersiz yapın: Düzenli yapılan 20-30 dakikalık düzenli aktivite sizi daha enerjik hissettirir. Gerilme ve derin nefes alarak yapılan egzersizler çok faydalı olacaktır. Yürüyüş çok faydalı gelecektir.

Gayretli olun: İlk üç ayı atlattıktan sonra rahatlayacaksınız. Dayanın… Sonra rahat edip gebeliğin keyfini çıkartacağınız dönem başlayacak. Gebeliğin son dönemecindeyseniz, bu günleri ileride gülümseyerek anımsayacaksınız. Bu yüzden bu günlerin tadını çıkarmaya bakın.

14
Hamileyim, depresyondayım, ilaç kullanmalı mıyım?
Depresyondaysanız ve gebe kalmayı düşünüyorsanız...
14
Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, çikolata ve şekerden uzak durun!
Şekerin en önemli hormon bozucu olduğu ve yumurta hasarına neden olduğu ortaya çıktı.
14
En zor geçecek iki haftaya hazır mısınız?
İşte transfer bitti ve  iki haftalık süreç başladı. Belki de hayatınızın duygusal açıdan en zor geçecek iki haftasıyla başbaşasınız. Acaba hamile kalabilecek misiniz?
14
9 Aylık süreçte bebeğimi neler bekliyor?
Beşinci ve altıncı haftalarda, bir elma çekirdeği boyutunda olan embriyo...
14
Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi)
Günümüz anne adayları artık çok şanslı!
14
Anne Sütü Yetersizliği
Kimi zaman anne bebeğin ihtiyacını karşılayacak miktarda süt üretemez.
14
Sorularla Gebelikte Ayrıntılı Ultrason Muayeneleri
Tüm ultrason cihazları iki boyutlu görüntü üretir, bu görüntüler farklı yön ve açılardan alınan organ kesitlerdir
14
Doğum Kontrol Hapları
Doğum kontrol hapları birçok ülkede son 20 yıl içinde en yaygın korunma yöntemi haline gelmiştir.