Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, çikolata ve şekerden uzak durun!

  • Ana Sayfa
  • Makaleler
  • Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, çikolata ve şekerden uzak durun!
15

Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, çikolata ve şekerden uzak durun

Şekerin, üreme üzerine negatif etkisi olan, en önemli hormon bozucu olduğu, insülin direnci ve fazla şeker tüketiminin, yumurta hasarına neden olduğu ortaya çıktı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanlarımız, New Mexico Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

ŞEKER ÜREME KAPASİTESİNİ NASIL ETKİLER?

“Aslında her kadın diyet konusunda bir fikir sahibidir fakat beslenme konusunda değil… Kan şekeri, kanda dolaşan glikoz miktarıyla ilgili bir terim olup, bizim enerji seviyemizi belirler.

Sağlıksız bir diyet (rafine karbonhidrat ve doymuş yağdan zengin) kan şekerinde ani yükselme ve düşmelerle birlikte olup, gün boyu şeker dengesizliğine ve üreme sisteminin de bozulmasına neden olur.

Öncelikle ani şeker düşüşü sizi halsiz hissettirir ve vücuttan stres hormonlarının (adrenalin ve kortisol) salgılanmasına neden olur.

Stress hormonlarının devamlı salınması, progesteron hormonuna verilen tepkiyi değiştirir. Bu hormon normal adet döngüsü ve gebelik için çok önemlidir.

İkinci olarak, yüksek kan şekeri (şeker enerjiyi körükler)  sık sık insülin salgılanmasına neden olur ki bu sayede şeker seviyesi dengelenir.

Burada sorun şudur; sisteme sık sık insülin salgılanması, vücudun bazı bölümlerinde bulunan insülin alıcılarının duyarsızlaşmasını sağlar. Bu reseptörlerden bir kısmı da overlerde bulunur. Bu duyarsızlaşma durumuna “insülin direnci” adı verilir.

Bu durum “polikistik over sendromlular ”için ciddi bir risk faktörü olup, yumurtaların direkt zarar görmesine bir sebeptir.

Zaten boş kalori olan şeker, kilo almaya, yağlanmaya sebep olur. Yumurta ve spermlerde erken yaşlanmayı kolaylaştırır.

Uygun beslenme kan şekerinin tüm gün boyunca dengeli seyrettiği, enerji seviyesinin ve metabolik reaksiyonların düzenli olduğu beslenmedir.

NE YEMELİSİNİZ?

Aslında hiç ekmek, çikolata ve şekerleme yemeden yaşayabilir misiniz? Bu nerdeyse imkansız.

Çikolata ve şekerin içinde boğulmadıkça, hiçbir IVF hekimi bunları tümden yasaklamaz. Çünkü tüm bu gıdalar kesilirse vücut tatlı ihtiyacını nasıl karşılayacak?

Yüksek oranda rafine şekerler (çikolata, bisküvi vs) çiğ şekerdeki doğal formlarıyla değiştirilmelidir. Böylece vücudunuza daha az zarar verirsiniz. Peki doğal şeker kaynakları nelerdir?

DOĞAL ŞEKER KAYNAKLARI

Kuru meyveler:

Hurma, üzüm ve kayısı hem tatlılar için hem de ara öğünler için çok uygun gıdalardır. Birkaç dilim kurutulmuş mango çikolatadan sağlıklıdır.

Bal:

Bal kalori bakımından çok zengindir ama B vitamini gibi sağlıklı vitaminler de içerir. Kahvaltıda granola içine konacak bir çay kaşığı bal tatlandırıcılara tercih edilmelidir. Bal ve hurma gibi sağlıklı alternatifler, yumurta kalitesini olumlu yönde etkiler.

Xylitol:

Düşük kalorili doğal tatlandırıcıdır. Bazı meyve sebzelerde bulunur. (çilek ve karnabahar) Hamur işlerinde ve kahvede şekere alternatif kullanılabilir. Barsakları yumuşatıcı etkisi olup, fazla tüketilmemelidir.

Çay ve kahveyi şekersiz içemiyorsanız, yapay tatlandırıcı kullanmayın. Onun yerime şeker miktarını yavaş yavaş azaltın.

Damak tadınıza değil, vücudunuzu hayal kırıklığına uğratmamaya odaklanın.”

15
Hamileyim, depresyondayım, ilaç kullanmalı mıyım?
Depresyondaysanız ve gebe kalmayı düşünüyorsanız...
15
Hamilelikte yorgunlukla başa çıkmanın 6 yolu
Yorgunluk  hissi özellikle gebeliğin başlangıcında yaygındır ve gebeliğin son aylarında da geri döner. Bazı kadınlar tüm gebelik boyunca bu hissi taşıyabilir.
15
En zor geçecek iki haftaya hazır mısınız?
İşte transfer bitti ve  iki haftalık süreç başladı. Belki de hayatınızın duygusal açıdan en zor geçecek iki haftasıyla başbaşasınız. Acaba hamile kalabilecek misiniz?
15
9 Aylık süreçte bebeğimi neler bekliyor?
Beşinci ve altıncı haftalarda, bir elma çekirdeği boyutunda olan embriyo...
15
Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi)
Günümüz anne adayları artık çok şanslı!
15
Anne Sütü Yetersizliği
Kimi zaman anne bebeğin ihtiyacını karşılayacak miktarda süt üretemez.
15
Sorularla Gebelikte Ayrıntılı Ultrason Muayeneleri
Tüm ultrason cihazları iki boyutlu görüntü üretir, bu görüntüler farklı yön ve açılardan alınan organ kesitlerdir
15
Doğum Kontrol Hapları
Doğum kontrol hapları birçok ülkede son 20 yıl içinde en yaygın korunma yöntemi haline gelmiştir.